خرما و خواص آن

خرما یکی از مهمترین اقلام گروه خشکبار ایران پس از پسته و کشمش محسوب می شود . این گیاه تک لپه ای جز تیره نخل هاست و در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری به عمل می آید .

باستانشناسان بر این باورند که خرما جز قدیمی ترین میوه هایی که مورد استفاده بشر قرار گرفته است و قدمت ایجاد نخلستانها به پنج هزار سال قبل در خاورمیانه و شمال آفریقا باز میگردد

واژه خرما کلمه پارسی است و از زبان ما به سایر زبانها از جمله هندی ، اردو ، ترکی ، یونانی و عربی راه یافته است . تا امروز بیش از هزار نوع خرما در کشورهای تولید کننده این محصول مغذی و پر کالری شناخته شده . در استانهای جنوبی ایران بیش از 70 نوع خرما با رنگ و مزه و ویژگی های خاص وجود دارد اما تعداد ارقام خرما در کل کشور ما به 400 نوع می رسد .

از همه اجزای درخت خرما و میوه آن بشر استفاده می کند . در ایام باستان از تنه درختان خرما کشتی و قایق ساخته میشد و امروزه از برگ و شاخه آن سبد و حصیر می بافند . از هسته آن نان و از میوه آن فرآورده های متعددی به دست می آید

فرآورده های خرما

در صنایع تبدیلی می توان فرآورده های متعددی از خرما به دست آورد که در زیر به برخی از آنها اشاره میکنیم :
شیره خرما ، قند مایع ، عسل خرما ، خمیر خرما ، سرکه خرما ، الکل خرما ، لواشک خرما ، شربت خرما ، آبنبات خرما ، رب خرما ، سس و کمپوت خرما ، سوسیس خرما ، نوشابه خرما (خرما کولا) ، پودر و کیک خرما ، بستنی خرما ، نشاسته خرما ، روغن هسته خرما برای تهیه مواد اولیه شوینده ها
تهیه نئوپان از چوب خرما ، آرد هسته خرما برای تغذیه دام و طیور ، مخمر خرما (که به عنوان خمیر مایه در نانوایی ها قابل مصرف است)

مهمترین فواید خرما

از ضایعات خرما میتوان اتانول به دست آورد . دم کرده خرما خاصیت ضد یبوست دارد . خرما انرژی زاست و نوعی آنتی اکسیدان طبیعی بسیار قوی محسوب می شود . می تواند به درمان اسهال و جلوگیری از ضایعات سرطانی در مواردی کمک کند .
خرما سرشار از فیبر است و دم کرده آن خاصیت درمانی دارد اما باید خاطر نشان کرد که زیاده روی در مصرف خرما موجبات افزایش فشار خون ، جوش دهان و پوسیدگی دندان را فراهم می کند .

کرمان : شهرستانهای بم ، جیرفت و شهداد

سیستان و بلوچستان : شهرستانهای ایرانشهر ، سراوان و نیکشهر

فارس : شهرستانهای جهرم ، کازرون (خشت) و فراشبند

هرمزگان : شهرستانهای بندرعباس و رودان

بوشهر : شهرستانهای بوشهر ، تنگستان (اهرم) ، دشتستان (آب پخش ، برازجان و پشتکوه)

خوزستان : شهرستانهای آبادان ، خرمشهر ، شادگان ، اهواز ، کارون ، بهبهان ، رامشیر ، هندیجان و ماهشهر

حامیان اتحادیه صادرکنندگان خشکبار