پسته و خواص آن

پسته واژه پارسی است ، منابع تاریخی نشان میدهد حدود 7000 سال پیش از میلاد درخت پسته در خاورمیانه و آسیای مرکزی کشت میشده است . در دوره هخامنشیان ، ساسانیان و دوره های بعد برخی از اقلام خشکبار مانند پسته ، خرما و کشمش جزء کالاهای صادراتی فلات ایران بوده است .

روز بیست و ششم فوریه (هفتم اسفند ) هر سال ، به عنوان روز جهانی پسته ( World Pistachio Day ) شناخته شده است و علت انتخاب روز جهانی پسته ، مطرح کردن این فرآورده در سطح بین المللی و آشنا کردن همه جوامع بشری با خواص پسته و نقشی که می تواند در کاهش بیماری قند ، فشار خون ، بالا بردن قدرت حافظه و تامین برخی از ویتامین های مورد نیاز بدن ایفا می کند ، می باشد

مهمترین فواید پسته

1 . وجود مقدار متنابهی فیبر گیاهی در پسته میزان کلسترول و قند خون را کاهش می دهد و در هضم مواد غذایی موثر است .
2 . پسته حاوی پروتئین و چربی اشباع نشده است که مصرف مقدار متعارف آن به چاقی منجر نمیشود ، پروتئین موجود در پسته گیاهی است .
3 . وجود فسفر در پسته در تقویت حافظه تاثیر گذار است و از خستگی و ضعف جلوگیری می کند . علاوه بر آن فسفر در استحکام استخوان ها و دندان ها تاثیر گذار است .
4 . مقدار پتاسیم در 2 عدد پسته بیش از یک عدد موز است ، پتاسیم سبب تنظیم ضربان قلب و کاهش فشار خون می شود .
5 . پسته از پیشرفت سلولهای سرطانی می تواند جلوگیری کند و آنتی اکسیدان موجود در آن علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن و ممانعت از تخریب سلولها به سلامت چشم و کاهش استرس کمک می کند .
6 . مصرف پسته میتواند میزان کلسترول خوب خون ( HDL ) را افزایش داده و همزمان میزان کلسترول بد خون ( LDL ) و تری گلیسیرید را کاهش دهد .
7 . آهن موجود در پسته برای مبتلایان به کم خونب مناسب است و در رفع خستگی و سرگیجه و پریدگی رنگ موثر است .
8 . پسته دارای منیزیم است ، منیزیم ماده ای ارزشمند برای تبدیل مواد غذایی به انرژی است و علاوه بر جلوگیری از گرفتگی عضلات به منظم شدن ضربان قلب کمک می کند .
9 . پسته حاوی عنصر روی است که سبب شفاف شدن پوست بدن و استحکام مو و ناخن می گردد .
10 . پسته علاوه بر دارا بودن ویتامین های C ، E ، کلسیم و منگنز حاوی مجموعه ای از ویتامین های B1 ، B2 ، B3 ، B5 ، B6 ، K نیز می باشد

سمنان : شهرستانهای دامغان و شاهرود

خراسان رضوی : شهرستانهای کاشمر، خاف ، بردسکن ، نیشابور و فیض آباد

خراسان جنوبی : شهرستانهای بیرجند و قائن

یزد : شهرستانهای اردستان و پشتکوه

کرمان : شهرستانهای انار، رفسنجان ، کرمان ، سیرجان ، زرند ، شهر بابک ، راور و راین

تهران : شهرستان ورامین

قزوین : شهرستان قزوین و الموت

مرکزی : شهرستان ساوه

اصفهان : شهرستان نائین

فارس : شهرستانهای شیراز و مروست

استانهای سیستان بلوچستان و قم

حامیان اتحادیه صادرکنندگان خشکبار